Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Markach to rzymskokatolicka świątynia parafialna, która funkcjonuje w ramach dekanatu zielonkowskiego, należącego do diecezji warszawsko-praskiej.
Jest to miejsce ważne zarówno dla lokalnej społeczności, jak i dla wiernych z okolic, którzy przybywają tu, by uczestniczyć w liturgiach i innych wydarzeniach religijnych.
Historia
Świątynia, znana jako Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Markach, jest przykładem architektury gotycko-nadwiślańskiej, zaprojektowanej przez wybitnego architekta Jana Hinza. Wmurowanie kamienia węgielnego miało miejsce 3 maja 1899 roku. Szybki postęp w budowie pozwolił na ukończenie zewnętrznych ścian już po trzech miesiącach, a w grudniu tego samego roku mury zostały poświęcone.
Budowa wieży zakończyła się w 1903 roku, a kilka lat później, w 1904 roku, kościół został konsekrowany przez kardynała Aleksandra Kakowskiego. Cały projekt udało się zrealizować dzięki determinacji księdza Jakuba Dąbrowskiego oraz wsparciu Franciszka Małachowskiego, prezesa Komitetu Budowy. Na początku swojej historii marecki kościół pełnił funkcję rektoratu, a dopiero 20 października 1917 roku została utworzona samodzielna parafia św. Izydora przez kardynała Kakowskiego.
Okres II wojny światowej był tragiczny dla tej świątyni; 8 września 1944 roku wieża została zniszczona przez hitlerowskie wojska. Odbudowa wieży zakończyła się w 1961 roku, co przywróciło oryginalny wygląd świątyni. W 1959 roku w lewym bocznym ołtarzu umieszczono kopię cudownego wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej, która została przywieziona przez parafian z Jasnej Góry.
W 1967 roku okna kościoła wzbogaciły się o witraże, które zaprojektował Jerzy Olszewski przy współpracy z Haliną Cieślińską-Brzeską. W latach 70. XX wieku dach budynku przeszedł znaczącą zmianę, kiedy to tradycyjne dachówki zostały zastąpione miedzią, co nadało świątyni nowoczesny wygląd.
Architektura
Świątynia, o której mowa, jest trzynawowym kościołem, który zasługuje na szczegółowe omówienie ze względu na swoją unikalną architekturę.
Jest ona zbudowana z cegły i zbudowana na planie krzyża, co nadaje jej charakterystyczny wygląd. Do konstrukcji wykorzystano osiem solidnych kolumn, które tworzą fundament całej struktury.
Warto zwrócić uwagę na imponujące wymiary tej budowli. Wysokość wieży sięga 44 metrów, co czyni ją widoczną z daleka, a długość całego kościoła wynosi 46 metrów. W dodatku, jego szerokość osiąga 20 metrów, co nadaje mu potężny i majestatyczny charakter.
Wnętrze kościoła prezentuje się równie okazale, z wysokością sięgającą od 8 do 12 metrów, co stwarza przestronną atmosferę sprzyjającą modlitwie i refleksji.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo mazowieckie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 30.09.2014 r.]
- Organy - Polskie Wirtualne Centrum Organowe [online], www.organy.pro [dostęp 18.11.2017 r.]
- Rys historyczny. Parafia św. Izydora w Markach. [dostęp 30.09.2014 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Kościół św. Andrzeja Boboli w Markach | Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Markach-Pustelniku | Parafia św. Andrzeja Boboli w MarkachOceń: Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Markach